Primele conserve made in Romania dedicate mioriticilor

Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Primele conserve pentru caini executate dupa toate regulile sanitar veterinare in vigoare le-am facut eu cu tatal meu prin anul 1992 si am pus pe ele capul femelei de mioritic Sandra pentru a promova aceasta rasa.
Conservele contineau carne destinata consumului uman - piept si pulpe de pasare tocate foarte fin, si au fost partea principala a premiilor acordate de catre firma OSIPET tuturor proprietarilor si crescatorilor de caini ciobanestilor roamanesti prezenti in acea perioada la concursurile UACHIR.
etichete conserve Molda.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Primele conserve pentru caini executate dupa toate regulile sanitar veterinare in vigoare le-am facut eu cu tatal meu prin anul 1992 si am pus pe ele capul femelei de mioritic Sandra pentru a promova aceasta rasa.
Conservele contineau carne destinata consumului uman - piept si pulpe de pasare tocate foarte fin, si au fost partea principala a premiilor acordate de catre firma OSIPET tuturor proprietarilor si crescatorilor de caini ciobanestilor romanesti prezenti in acea perioada la concursurile UACHIR.

Marca a fost inregistrata si la OSIM si in ciuda eforturilor de a stopa productia lor de catre concernul Mars - am castigat chiar si procesul intentat de ei pentru seria a doua de produse si mai performanta decat prima - pe piata s-au vandut in conditii excelent apreciate de catre proprietarii de caini aproximativ cateva zeci de tone.
Sa ne aducem aminte ca pana si presedintele de azi al ACHR, Cristian Stefanescu, manca el personal la masa din aceasta carne pe care o desfaceam in perioada 1900-2006 si sediul ACHMB din Bucuresti str Popa Tatu. Poate de aceea se comporta azi asa ca si presedinte zic unii!!!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Pai alea din 1900 nu erau expirate?! Zic si eu ca nu ma prea pricep...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

1990 aveti dreptate usere Albiter. Imi cer scuze pentru greseala facuta si neobservata la timp!
oricum se zice ca de atunci de la consumul mancarii de caini OSIPET Cristain Stefanescu a trecut de la cocker la amstaff mai ales ca avea si probleme cu partea feminina din cate il barfeau prietenii lui Irimiea Florian & Comp ! :oops:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

replica offtopic - nu prezintă interes - irelevant
Last edited by Oliviu Secara on Wed Jun 25, 2014 10:36 pm, edited 4 times in total.
Reason: replica offtopic - nu prezintă interes - irelevant


Post Reply

Return to “Nutriție”