problema cu urechea

Post Reply
didi
Posts: 10
Joined: Sun Mar 31, 2013 10:21 am

Catelusa mea de 6 luni a inceput sa ridice putin urechea stanga ...e vreo problema ?.urechea este curata .Exista ceva remediu ? Va multumesc !


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

nu prea ar fi normal sa si ridice urechea. se scarpina? poate nu e rasa curata. dacaa aveti poza ar fi de ajutor.


didi
Posts: 10
Joined: Sun Mar 31, 2013 10:21 am

Am sa pun cateva poze.De scarpinat se scarpina rar,iar urechea nu o tine in sus doar putin mai indepartata de cap decit cealalta.Va multumesc !
R.jpg
R1.jpg


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Nu stiu ce poate fi cartilajul urechii i s-a intarit... nu prea e bine. parintii cum arata ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cauzele care au dus la această asimetrie a urechilor pot fi de ordine genetică. Pt. a ști cu exactitate nu vă rămâne decât să-l țineți sub observație până la stadiul de adult. Dacă e o chestiune temporară, deci NU una genetică, cățelul dvs. își va reveni cu siguranță.
Capul cu urechi purtate asimetric se caracterizează prin urechi prinse sus și vârful urechii de cele mai multe ori este mai rotund decât al celeilalte urechi poziționate corect.

- capul cu urechi asimetrice este foarte rar întâlnit

- dacă este să ne referim și la alte tipuri de urechi, mai există capete cu:
  • 1. urechi pliate
    2. urechi grele
    3. urechi mici în raport cu craniul
    4. urechi prinse sus
    5. urechi aderente la craniu


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
didi
Posts: 10
Joined: Sun Mar 31, 2013 10:21 am

Multumesc pt raspuns dar,interesant astazi a tinut urechile perfect simetrice iar examinindu-le nu exista diferenta intre ele ca marime si ca forma.Ma gandesc si faptul ca acu vreo 3 saptamini avind trandafiri in curte si bineinteles rozindu-i sa agatat in ureche curgindui putin sange dar,nu mai stiu la care dintre ele sa fie oare asta cauza ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

didi wrote:Multumesc pt raspuns dar,interesant astazi a tinut urechile perfect simetrice iar examinindu-le nu exista diferenta intre ele ca marime si ca forma.Ma gandesc si faptul ca acu vreo 3 saptamini avind trandafiri in curte si bineinteles rozindu-i sa agatat in ureche curgindui putin sange dar,nu mai stiu la care dintre ele sa fie oare asta cauza ?
Problema nu provine de la faptul că s-a zgâriat în trandafiri. Mai mult ca sigur e doar o chestiune temporara a cartilajului urechii stângi. Să ne ţineţi la curent cu evoluţia puiului. :P


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

ati vazut s-a rezolvat ... :lol:


Post Reply

Return to “Medicale”