Muşcătura în foarfecă și cleşte

Controverse, discuții, clarificări
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:...
De exemplu masura luata la ACHR ca la mioritici dantura sa fie doar in foarfeca admisa ptr EXCELENT a fost data de dorinta dnilor Stavarache si Nicolaev de a se alinia unui curent mondial de protejare a cainilor prin prelungirea vietii lor.Acest curent sustinea ca o muscatura in cleste ar toci prematur dintii si astfel ar scadea mai repede durata vietii cainelui.Nu se tinea cont de opinia mea sustinuta si de arbitrajele efectuate pana la acea data in asociatiile ACHR si UACHIR care arata ca peste 60% din cainii mioritici aveau muscatura in cleste dezvoltata ca urmare a faptului ca mioriticul nu trebuia sa fie ca si un bullterrier cand musca ci sa aibe o muscatura scutita si dureroasa care sa goneasca dusmanul si sa ii permita cainelui sa se desprinda rapid de animalul muscat inainte de a fi lovit!
Sunt multe de spus când vine vorba de muşcatura la Mioritic; cunosc problematica de la începuturi legată de muşcătura în cleşte şi la un moment dat erau întâlnite destul de multe exemplare în cleşte încât se întreba lumea daca nu cumva este o caracteristică a rasei. Personal nu sunt de acord cu muşcătura în cleşte introdusă în standard din cel puţin 2 motive: muşcătura în cleşte acceptată ar aduce frecvenţa prognatismului la cote alarmante, având în vedere că sunt iaraşi destul de mulţi mioritici cu muşcătură în foarfecă şi apoi după 4-5 ani ajung cu muşcătura în cleşte sau mai rau, iar cel de-al doilea motiv ar fi că atunci Mioriticul ar fi încadrat în mod greşit la Grupa 1 F.C.I. - lucrul acesta nu suportă dezbatere- Mioriticul este încadrat pe drept la Gr. 1 F.C.I.
Ceea ce mi se pare important e că trebuie să existe o anumită toleranţă având în vedere că Mioriticul se află la începutul selecţiei şi să nu fie excluse exemplarele care luptă pt. obţinerea certificatului de tipicitate, dacă majoritatea celorlalte caracteristici sunt întrunite.

Mușcătura corectă în foarfecă

Foarfecă corectă
Foarfecă corectă
75E14910-34A1-4BBA-8D8A-1601F9CFBAE4.jpeg
Modul in care abordezi capul câinelui pt a verifica corectitudinea mușcăturii și aliniamentul dinților pe arcade
Modul in care abordezi capul câinelui pt a verifica corectitudinea mușcăturii și aliniamentul dinților pe arcade


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Interesanta pozitia dvstra domnule Secara dar pe ce se bazeaza ea?Aveti facut un studiu care sa ateste aceasta pozitie? Pe cati caini si din ce zone a fost facut studiul? Ce inseamna ptr dvstra muscatura in cleste exact? Intreaga coroana dentara sau numai un numar minim de dinti? Ce legatura exista intre muscatura in cleste si cresterea alarmanta a prognatismului pe care o sustineti? Adapatarea cainelui la nevoile sale de atac si aparare au condus in timp la acea frecventa mare a muscaturii in cleste ca adaptare naturala iar acum omul doreste sa intervina in natura prin aceasta modificare!Exista rase de caini la care prognatismul nu este considerat defect? S-a incercat introducerea unei modificari ca aceasta la ele?
Iata cateva intrebari interesante la care ii rog sa raspunda pe toti cei care considera ca o pot face!
Cu stima,


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu se bazează pe nici un studiu aprofundat ci doar pe observaţii personale.
Am emis doar o simplă părere la fel ca dumneavoastră de altfel.
Când zic muşcătură în cleşte, mă refer la ambele arcade dentare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:Nu se bazează pe nici un studiu aprofundat ci doar pe observaţii personale.
Am emis doar o simplă părere la fel ca dumneavoastră de altfel.
Când zic muşcătură în cleşte, mă refer la ambele arcade dentare.
Eu nu am emis o parere ci am prezentat rezultatul unui studiu efectuat pe un numar foarte mare de exemplare, in timp de peste 20 de ani, parte din studiu a fost facut impreuna cu medicii veterinari unii dintre ei chiar arbitrii chinologi,etc :!:
Acest studiu a stat la baza formarii primului standard oficial inregistrat de catre Ministerul Agriculturii in anul 1998 si a fost realizat impreuna cu membrii facultatii de medicina veterinar din Bucuresti pe baza masuratorilor facute la peste catweva sute de exemplare! :oops: Ca sa nu zic si de parerile arbitrilor Ruxandra Nicolescu, Virgil Nicolaev,etc membrii inca din faza de formare a primei comisii de omologare a raselor romanesti de catre ACHR - anii 1980 adica!
Nu mi-ati raspuns inca ce intelegeti dvstra prin muscatura in cleste decat partial!Adica un caine care are 2 dinti in cleste este sau nu considerat corect? Dar unul care are 1 sau 3?
Apropo ce ziceti dvstra despre cazul urmator: un caine care are dantura orientata in foarfeca in gura insa zona maxilo- mandibulara este prezenta in forma unui prognatism sau a unui brevignatism ce calificativ poate obtine conform standardului ACHR?
Cu stima,


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote: Apropo ce ziceti dvstra despre cazul urmator: un caine care are dantura orientata in foarfeca in gura insa zona maxilo- mandibulara este prezenta in forma unui prognatism sau a unui brevignatism ce calificativ poate obtine conform standardului ACHR?
Cu stima,
D-le Cezar, la ce vă referiţi mai exact în fragmentul de mai sus ? Pare puţin neclar, deoarece se ştie că un câine prognat sau brevignat nu poate avea muşcătura în foarfecă. Iar defectele de implant ale incisivilor nu pot intra în discuţie deoarece acestea sunt clare pt un om cu o oarecare experienţă.
Mai jos sunt cateva imagini din care reiese cum trebuie să arate o muşcătură corectă, în foarfecă:

Image

Image

Image

PROGNATISM

Image

BREVIGNATISM

Image

La muşcătura în foarfecă, mandibula este aliniată cu maxilarul, dinţii(incisivii) de pe maxilar depăşindu-i uşor pe cei de pe mandibulă. Lucrurile sunt clare... tot ce nu corespunde descrierii muşcăturii în foarfecă este considerat defect, şi în funcţie de gravitatea acestuia, exemplarul este depunctat mai mult sau mai puţin, asta depinzând de exigenţele arbitrului şi chiar de tipul expoziţiei.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Sincer?Nu mi-ati raspuns la intrebarea mea.Mai mult nu mi-ati raspuns nici la mesajele anterioare prezentate aici.Tin sa va informez ca in lumina celor indicate de dvstra prin poze si desene cainii mioritici in proportie de cam 90% nu ar putea fi admisi in concursuri neindeplinind criteriile cainelui ideal-adica ale standardului promovat la dvstra in ACHR!Cu toate acestea astept opinia dvstra clara in legatura cu cazul in care 1 pana la 3 dinti calca in cleste si restul in foarfeca.Acest caine ce poate obtine la dvstra in ACHR?
Dar un caine cu un P1 dublu ce se poate acorda si ce nu la ACHR?
Si exemplificam dupa aceea!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nici nu trebuie să îndeplinească criteriile câinelui ideal oglindit în standard, deoarece mereu vor exista exemplare participante cu defecte mai mult sau mai putin grave. Ideea este să se apropie cât mai mult de câinele ideal.
În standard se precizeaza:
"Orice abatere faţă de cele de mai sus constituie un defect care se va penaliza în funcţie de gravitatea abaterii respective ce afectează starea de sănătate şi bunăstarea câinelui. "

Mioriticii cu 1-3 dinți prost inserați în alveolele dentare sau cu 1-3 dinți în clește pot obține de la Best in Show până la descalificat. Și există și exemple în acest sens. Deasemenea, arbitrul poate să nu acorde nici un titlu dacă nu este mulțumit de calitatea exemplarelor din ring.
- și am menționat în replica anterioară că:
Oliviu Secara wrote: Lucrurile sunt clare... tot ce nu corespunde descrierii muşcăturii în foarfecă este considerat defect, şi în funcţie de gravitatea acestuia, exemplarul este depunctat mai mult sau mai puţin, asta depinzând de exigenţele arbitrului şi chiar de tipul expoziţiei.
De reținut că în standard sunt mai multe grade de imperfecțiune: defecte, defecte grave și defecte eliminatorii.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Replicile au fost mutate pe un topic potrivit viewtopic.php?f=10&t=994 "Arbitri și Arbitraje" (click aici)


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Si totusi nu mi-ati raspuns la cazul cu P1 dublu la ACHR ce poate obtine conform standardului dvstra un caine?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:Si totusi nu mi-ati raspuns la cazul cu P1 dublu la ACHR ce poate obtine conform standardului dvstra un caine?
Dacă se descoperă un exemplar cu P1 dublu doar se consemnează acest aspect în fișa de arbitraj. NU există o prevedere în standard/regulamente care să ia în considerare acest lucru.
Oricum nu știu cât de des se întâlnesc exemplare cu P1 dublu.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Gresit!Se descalifica exemplarul si se da inapt reproductie!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

In nici un standard al mioriticilor nu scrie si nu a scris asa ceva. Daca dai un google ai sa gasesti la mai multe rase ca: " double premolars #1 are allowed."
Last edited by Oliviu Secara on Thu Feb 07, 2013 3:04 pm, edited 1 time in total.
Reason: aduce jigniri la adresa unui alt user


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Daca taceai filosof ramaneai nea Albitere asta ptr ca:
- scrie si la voi ca orice abatare de la textul standardului se considera defect si se penalizeaza ca atare
- arbitrajul dnei dr Nicolescu Ruxandra de pe stadionul Dinamo anul 1994 al cainelui carpatin Gruia-inregistrat in fals ca si Romano Gruia( in fals ptr ca el a fost cumparat si nu s-a nascut la crescatorul Sorin Dragomir canisa Romano/ inregistrarea s-a facut la cererea detinatorului Gabriel Musuroaie prin mana slugii sale de atunci Ionete-asa ii spunea dnul Musuroaie asa ii spun si eu ) a aratat ca este un defect care trebuie eliminat.Acesta a fost primul caz de P1 dublu la ciob rom
- alte arbitraje la ACHR ale femelei Scoarta de Romania - zisa Mura propr Cipere Valentina ( inregistrata si ea in fals la ACHR fara genealogia si nume corect) au aratat existenta acestui P1 dublu si contrar standardului nu a fost taxata de catre arbitri pe motiv ca facea parte din grupul disidentilor fugiti din CNCCR.Curios ca dna Cipere a facut un scnadl imens cand o alta femela din CNCCR a luat Excelent I la acelasi concurs cu ea dar prin fraudarea varstei - a fost introdusa la intermediara in loc de deschisa desi avea cu peste 6 luni varsta maxima admisa de regulamentele ACHR - dar a tacut malc cand arbitrul a omis descalificarea ptr P1 dublu
arata-ne la toti te rog care sunt exact acele standarde dar care sa poarte stanpila de identificare pe ele ptr ca asa s-a zis si pana in anul 1998 ca standardul inregistrat este... si el nu fusese NICAIERI inregistrat la ministerul agriculturii ptr ca s-a depus doar cererea de omologare dar fara textul standardelor din pacate si asa s-a ajuns la haos in arbitraje pana in anul 1998 cand am restandardaizat si reinregistrat coret rasele de ciob rom mioritic si carpatin
- eu nu vorbesc de alte rase aici fi si tu atent mai bine inaite de a scrie prostii!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Bre, idiotule... (adica nu idiot, ca nu ma lasa Oliviu sa te fac cum esti) Bre mincinosule (mincinos cred ca nu poate contesta nimeni ca esti) sigur ca tu nu vorbesti despre alte rase ca tie greu si cu astea la care zici ca esti arbitru international (din sala se aud hohote de ras...). Standardul nu zice nimic de P1 dublu ca nu s-a gandit nimeni ca nu poti tu dormi de P1 al Murei (parca Mura a fost BIS la Cluj arbitrata de tine, nu? Sau atunci o pupai in fund pe Mura ca sa-ti vezi de interese...). Expresia "Orice abatere fata de cele de mai sus constituie un defect care se va penaliza în functie de gravitatea abaterii respective. " e scrisa pentru ca altfel standardul era de marimea unui roman si prosti ca tine tot nu l-ar fi inteles. P1 e un defect minor pe care arbitrii si chinologi adevarati cu experient din strainatate au constatat ca poate fi trecut cu vederea!!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Albiterica alcoolul de calitate ajunge greu la tine ca e scump si daca bei ochii lui Dobrin facuti in baie la tine iata ce elucubratii folosesti in scris ptr a spune tampenii!
Scoarta de Romania a obtinut acele calificative si titluri ptr ca asa prevedea standardul clubului la acel moment
Dar la ACHR P1 dublu NU ESTE ADMIS! Dna dr Ruxandra Nicolescu, domnisoara Petru Munteanu si altii au depunctat masiv cainii cu acest defect.
Carpatinul Romano Gruia a fost DESCALIFICAT de DOUA ORI cand s-a descoperit acest defect ptr ca nimeni nu se uitase bine in gura lui pana atunci.
Asa ca marche aux cotetz ca ai treaba la locul de munca ca aici scrii prostii!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Aspecte ale Mușcăturii în foarfecă corectă și completă la vârsta de 9 săptămâni la un pui de ciobănesc mioritic
1A05C545-0039-4EF6-929A-33F8A7DC6E23.jpeg
593D868A-01B3-4FDE-9A59-3277FC4D2E12.jpeg
0A291792-03A2-49E1-9396-0D7E64584821.jpeg
E4EF9C6F-DD7E-4E7C-B39F-A9CC33EFA48E.jpeg
1591C250-D7C8-4F58-BA07-130C5074368E.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Standardul raselor”