Animalele de turmă și ciobăneștii

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

GospodariaTYM wrote:Buna ziua,

Ieri am mai pozat un caine din zona, proprietarul are o stana, insa pe acesta il avea acasa. Un mascul de 7 ani, care, daca este mai masiv decat un carpatin, eu tind sa cred ca este de Bucovina (insa are cam mult negru - nu ma pricep la aceasta rasa.
Tipic ciobanilor: o ureche taiata, varful cozii deasemenea si infierat.
Un caine foarte bun de curte.

Image
Image
Nu prea mi se pare că seamănă dulăul de mai sus a ciobănesc... mai degrabă aduce a ceva mastiff. Am mai văzut câini ca acesta, sunt destul de mulți. Citisem în urmă cu ceva ani că mastifii erau descriși într-un text mai vechi de 2.000 de ani ca fiind câini de culoare închisă, neagră, iar capul voluminos, important față de restul corpului. Dacă găsesc undeva descrierea, o aduc aici. Cică mastifii erau foarte buni de curte. Dl. Albiter parcă îmi spunea că văzuse pe la ciobani în urmă cu mulți ani ceva câini moloși și nu-și explica de unde îi aveau.
Nici exemplarul postat de dl. Dragoș Nițoi nu aduce a ciobănesc românesc.

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Nu la ciobani am vazut mastiffoizii aceia ci la pastravarul din Poiana Marului, Caras Severin. Nu stiu ce origine aveau ca inca de pe atunci nu ma intresau genul ala de caini si n-am intrebat. Avea patru legati prin pastravarie. Am vazut destul de multi caini ciobanesti in Tarcu dar nu era nici unul de felul cainilor pastravarului. Nu semanau nici cu cei din pozele de mai sus, aratau a corcituri de mastiff englez, sau cel putin asa mai tin eu minte. Nu erau foarte mari, cel mult 75 cel mai mare si vreo 70 cel mai mic. Iarna, pe cel mai mic, care era legat in cel mai indepartat colt al pastravariei fata de canton, l-au luat lupii si l-au mancat in padure. Nu stiu cum l-au zmuls din lant, probabil au tras de el si au ros zgarda, sau doar i-a iesit zgarda de pe gat.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Nelu Albiter wrote:Nu la ciobani am vazut mastiffoizii aceia ci la pastravarul din Poiana Marului, Caras Severin. Nu stiu ce origine aveau ca inca de pe atunci nu ma intresau genul ala de caini si n-am intrebat. Avea patru legati prin pastravarie. Am vazut destul de multi caini ciobanesti in Tarcu dar nu era nici unul de felul cainilor pastravarului. Nu semanau nici cu cei din pozele de mai sus, aratau a corcituri de mastiff englez, sau cel putin asa mai tin eu minte. Nu erau foarte mari, cel mult 75 cel mai mare si vreo 70 cel mai mic. Iarna, pe cel mai mic, care era legat in cel mai indepartat colt al pastravariei fata de canton, l-au luat lupii si l-au mancat in padure. Nu stiu cum l-au zmuls din lant, probabil au tras de el si au ros zgarda, sau doar i-a iesit zgarda de pe gat.
Probabi ai vazut ciobani adevarati ,eu la majoritatea ciobanilor pe care Ii vad ,si credema ca vad ,moda e molo :o ,da eu asta vad ,daca ai curajul sa deschizi gura si sa zici ,,lupoid ,, te intreaba direct : cate chile are ,de zici cai miel de Pasti ,ce Stephanitz ,ce grupa intai ,si chiar cine-i ASTA o jucat in nationala Germaniei? Eu cred ca la crescatori se vad mai putine exemplare de genu ,decat la ciobani .ACUMA clar ca mi-am pus lumea in cap ,insa ASTA CRED .Nu ma bine, rau la nimeni .


dragos nitoi
Posts: 15
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:13 am

Masculul de 1,5 ani din Prahova, a carui poza am postat-o se trage dintr-un mascul carpatin lupiu si o femela de corb, nu are nicio legatura cu mastifful, este un caine nascut si crescut intre oi, merge la munte si este un caine foarte echilibrat, cu o inaltime la greaban de aprox. 65-68cm.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

dragos nitoi wrote:Masculul de 1,5 ani din Prahova, a carui poza am postat-o se trage dintr-un mascul carpatin lupiu si o femela de corb, nu are nicio legatura cu mastifful, este un caine nascut si crescut intre oi, merge la munte si este un caine foarte echilibrat, cu o inaltime la greaban de aprox. 65-68cm.
E dreptul dumneavostra sa credeti ce doriti ,dar ........femela de corb ,nu are legatura cu mastifful ,dar poate are legatura cu molossoidu ? intreb blonda? ...putin blonda? /...dar totusi blonda ? sau ...blonda? sau bruna mie tot una ;) Cu siguranta face servici ,dar incet ,incet trebuie sa stim ce caini crestem ,asta daca dorim rase ,daca nu importam ca sunt destule ,nu trebuie sa ne speriem ca se termina .


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Am observat că din ce în ce mai puțini crescători de oi folosesc câini de pază în rasă curată... dar totuși mai sunt. Nu știu ce-și imaginează făcând diverse combinații în mod voit; Aș putea să accept și să înțeleg că nu-i interesează așa mult câinii și că nu le pasă ce monte se petrec în stâna lor, dar să montezi în mod voit 2 câini aparținând a două rase nu mi se pare în regulă. Oricum se mai schimbă și oierii ! :lol:
Știu că la stâni au fost prezenți și vor mai fi câini de toate formele și categoriile, dar acesta nu e un argument pt. a crea diversitate în mod premeditat.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
dragos nitoi
Posts: 15
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:13 am

Oliviu Secara wrote:Am observat că din ce în ce mai puțini crescători de oi folosesc câini de pază în rasă curată... dar totuși mai sunt. Nu știu ce-și imaginează făcând diverse combinații în mod voit; Aș putea să accept și să înțeleg că nu-i interesează așa mult câinii și că nu le pasă ce monte se petrec în stâna lor, dar să montezi în mod voit 2 câini aparținând a două rase nu mi se pare în regulă. Oricum se mai schimbă și oierii ! :lol:
Știu că la stâni au fost prezenți și vor mai fi câini de toate formele și categoriile, dar acesta nu e un argument pt. a crea diversitate în mod premeditat.
Mi se pare normal, cainii din ziua de astazi, care pretindem ca sunt rase curate, nu mai seamana cu caini de altadata, ba prea mari , ba prea mici, ba prea subtiri, ba prea grosi,infuzii peste infuzii, ciobanii incearca toate variantele pentru a o gasi pe cea potrivita pentru paza turmelor, pana ce gasesc ce le convine tot curcesc exemplarele bune pe care le au in speranta de a obtine ceva bun, neinteresandu-i o rasa anume "nimanui nu-i convine sa plece cu oi si sa se intoarca doar cu magarii!"


dragos nitoi
Posts: 15
Joined: Mon Nov 26, 2012 11:13 am

AM ciobanesti wrote:
dragos nitoi wrote:Masculul de 1,5 ani din Prahova, a carui poza am postat-o se trage dintr-un mascul carpatin lupiu si o femela de corb, nu are nicio legatura cu mastifful, este un caine nascut si crescut intre oi, merge la munte si este un caine foarte echilibrat, cu o inaltime la greaban de aprox. 65-68cm.
E dreptul dumneavostra sa credeti ce doriti ,dar ........femela de corb ,nu are legatura cu mastifful ,dar poate are legatura cu molossoidu ? intreb blonda? ...putin blonda? /...dar totusi blonda ? sau ...blonda? sau bruna mie tot una ;) Cu siguranta face servici ,dar incet ,incet trebuie sa stim ce caini crestem ,asta daca dorim rase ,daca nu importam ca sunt destule ,nu trebuie sa ne speriem ca se termina .
Eu nu cred, doar am dat detalii despre exemplarul din poza postata de mine, nu este bine incotro se indreapta rasele romanesti dar asta e, tot noi oamenii suntem de vina pentru ca am selectat ce am vrut, ce e mai frumos si nu ce e mai util!Pe ciobani nu-i intereseaza aspectul cainilor, " sa fie un caine bun"!


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Firesc ca pe ciobani nu-i intereseasa rasele ,,doar sa fie un caine bun ,,insa ca o crupa mai lunga ,de exemplu ,ar face ca un caine sa duca membrele din spate mai mult sub el ,asta ar duce la putere mai mare ,care trasmisa prin coloana ar permite mebrelor superioare sa se duca cat mai in fata (castig de teren)si ar putea sa fie un caine mai ,,utilitar,, ,desigur asta este doar o parere,selectia cainilor de oi apartind cum este si firesc oierilor ,ei stiind mai bine de ce au nevoie .Pe cand selectioneaza si oii ,ca eu cumpar cea mai scumpa BRANZA din Europa ,si sunt din patria branzei ;) Sa stii ca standardele astea nu sunt facuta de oamni care au ceva cu ciobanii ,sunt oameni care ,inteleg ce inseamna ,de exmplu un ciobanesc de Gr 1 sa zicem.Este doar un punct de vedere si atat .


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

dragos nitoi wrote:
AM ciobanesti wrote:
dragos nitoi wrote:Masculul de 1,5 ani din Prahova, a carui poza am postat-o se trage dintr-un mascul carpatin lupiu si o femela de corb, nu are nicio legatura cu mastifful, este un caine nascut si crescut intre oi, merge la munte si este un caine foarte echilibrat, cu o inaltime la greaban de aprox. 65-68cm.
E dreptul dumneavostra sa credeti ce doriti ,dar ........femela de corb ,nu are legatura cu mastifful ,dar poate are legatura cu molossoidu ? intreb blonda? ...putin blonda? /...dar totusi blonda ? sau ...blonda? sau bruna mie tot una ;) Cu siguranta face servici ,dar incet ,incet trebuie sa stim ce caini crestem ,asta daca dorim rase ,daca nu importam ca sunt destule ,nu trebuie sa ne speriem ca se termina .
!Pe ciobani nu-i intereseaza aspectul cainilor, " sa fie un caine bun"!
Totusi putin ii intereseaza si aspectul caci intentionat sau accidental se pare ca prefera exemplarele prepoderent albe. Este evident ca se vad mai bine noaptea decat restul culorilor sau nuantelor, dar cred ca s-a ajuns si la o asociere involuntara dintre caini ciobanesti si culoarea alba. :)


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Turma și primii miei din anul acesta :mrgreen:
Mioriticii din Zestrea Stânelor vor fi selectați și reproduși în primul rând după acele calități care sunt relevante la stână !


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

:D
Image

- o parte din oi stau în țarc, celelalte la fân
Image

Image

Image

Image

Image

Siesta

Image

Image

Image

Image

Creșa :P

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Asta este cel mai bun lucru pe care-l poate face un om pt cainii ciobanesti - Sa ii lase sa traiasca in mediul lor natural. Felicitari.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Primăvara pe Dealurile de Vest și turma de oi

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mama și fiu :P

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Frumosi mieluseii sa creasca mari si la cat mai multe exemplare frumoase!!! :P


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Nenea Oliviu,

Frumoase pozele, frumoase oile...dar unde sunt Mioriticii. Sa nu zici ca sunt asa de bine camuflati de nu se deosebesc dintre oi :))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

raul wrote: Nenea Oliviu,

Frumoase pozele, frumoase oile...dar unde sunt Mioriticii. Sa nu zici ca sunt asa de bine camuflati de nu se deosebesc dintre oi :))
Îs camuflați, îs camuflați sau poate cam umflați :D Da pe cioban îl vezi ? :lol:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Oliviu Secara wrote:
raul wrote: Nenea Oliviu,

Frumoase pozele, frumoase oile...dar unde sunt Mioriticii. Sa nu zici ca sunt asa de bine camuflati de nu se deosebesc dintre oi :))
Îs camuflați, îs camuflați sau poate cam umflați :D Da pe cioban îl vezi ? :lol:

Image
:))) Il vad il vad.

Vezi k se ia culoarea de pe tricou :)))) Toata lana o faci verde :)))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alte animale de turmă

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Superbe mioarele albe ca zapada da unde sunt cainii :?: stana fara caini ciobanesti nu s epoate


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Toate la timpul lor d-le Cristian ... Vor apărea și câinii ! Se vor naște, vor crește și vor rămâne la stână doar cei vrednici ! Oricum, va fi o ”aventură” să selecționez cei mai buni reprezentanți. Până una alta mai pun niște poze făcute cu ocazia Paștelui :lol:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Turma în ansamblu

Image

Image

Turma în detaliu

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stâna la noi”