Afișarea pedigree-lor în anunțurile de vânzare

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Pana ca va scaldati dvstra cu porcii in noroi este problema dvstra de familie si atat!
Ca nu puneti pedigreele ca sa se vada ce aveti in ele este iar o dovada ca vreti sa ascundeti niste magarii si atat!
Eu sunt un om corect si am muncit corect sa fac ceva ceea ce dvstra si restul ca si dvstra ati distrus pentru 2-3 firfirei si atat!
Nu ma intereseaza ca vinde cineva pui si cu cat vinde - ca dovada ca nu intervin in procesul de vanzare a puilor membrilor CNCCR - chiar sprijin pe cei care incearca sa vanda pui de mioritic in mod corect.Nu inseland cu privire la genealogia unui caine, la consangvinizarile din genealogia lui, etc se sustine interesul fata de o rasa.
Aburiti cu o plcaca veche si uzata dar mai ales nevalabila care arata ca sunteti un simplu diletant pentru ca fenotipic este una si genotipic este alta dar ambele sunt prea mult ptr dvstra.
Caini mai sunt inca in CNCCR dar din pacate la nivel national ati produs o mare deziluzie cu aceste magarii a la Mustea, Pal, Ionesi, etc.

Special v-am trimis pe ici pe colo ca sa vedeti ceva caini si mai buni si mai putin buni ptr ca sa va arat ca o munca de selectie se face corect si ca noi incercam sa reducem rata de risc ptr ca pana la urma natura si Dumnezeu decid dincolo de eforturile omului.
Pana la urma ati facut un cuib dintr-o consangvinizare cel mai probabil, care poate avea in genealogie un act fals din cauza acelei magarii facute de Mustea cu inregistrarea in fals a lui Martin de Runc, si pe care o tot incercati sa o ascundeti in loc sa cereti corectarea ei, vreti sa va vindeti puii cat mai bine - nimic nou sub soare si absolut normal chiar, dar aveti o atitudine total gresita in abordarea problemei genealogiilor cuibului.
Stilul josnic de discutie la intimidare, argumente de care rade pana si un copil daca le citeste, povesti despre cainii barbati de prin curti si sate cand aici se discuta despre rasa dpdv CHINOLOGIC, arata ca din pacate sunteti o persoana care nu prea merita sa aibe ciobanesti mioritici!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cristian wrote:
cezar osiceanu wrote:Usere Albiter tu nu ai nici macar un caine al tau, nu esti inregistrat ca si proprietar sau crescator de caini la nici o asociatie ACHR membra, esti o simpla sluga la un un crescator - angajat la negru pentru ca nu ai carte de munca si documente care sa ateste ca esti angajat oficial la acea canisa astfel incat aceste comentarii ale tale sunt ale unui simplu chibit habarnavist si atat!
Eu am facut permanent si fac in continuare dovada ca sunt crescator inregistrat inca din 1990 - cand tu te jucai cu galetusa de nisip inca, am caini in proprietate si in coproprietate detinuti fie pe diferitele proprietati ale mele si ale familiei mele fie in baza unor raporturi contractuale perfect legale in alte locatii, astfel incat afirmatiile tale invidioase sunt ale unui amarat de pe marginea exterioara a chinologiei care facea pedigree de canisa la niste caini pitici, cu defecte grave genetice si atat!
nici eu nu am caine si nu cred ca nu am voie sa scri pe forum... arata unde scrie ca daca nu ai ciobanesc nu ai voie sa ai o parere daca imi place rasa :?: :?: :?:
Dle Cristian ma referam strict la ineptul user Albiter. Este oricine binevenit dar atunci cand parerile sale sunt argumentate corect si nu sunt niste atacuri jalnice la persoana.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Puteai găsi o formulare mai scurtă prin care sa spui ca n-ai ce sa arăți...


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Replicile offtopic fuseseră deja mutate înainte de solicitare. Între timp au apărut altele care nu respectă tema topicului, dar au fost mutate într-o secțiune potrivită: ”Ringul de BOX” -> "Meciul 2" viewforum.php?f=89

Pe topic au rămas replicile relevante temei, replici născute din desfășurarea logică a discuțiilor.

Vă rog să folosiți un limbaj corespunzător, în funcțiile de pretențiile pe care le aveți de la voi înșivă.


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Oliviu, te am rugat sa muti toate replicile care nu au treaba cu prezentarea cuibului in alta parte!
Ori esti corect ori daca nu ramai tu singur cu Osiceanu si gata!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnul Osiceanu domnule Pana! Este o chestie care se invata in cei 7 ani de acasa!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alin Pana wrote:Oliviu, te am rugat sa muti toate replicile care nu au treaba cu prezentarea cuibului in alta parte!
Ori esti corect ori daca nu ramai tu singur cu Osiceanu si gata!
Tocmai că sunt PREA corect, asta îmi dăunează când am de-a face cu oameni comuni :lol: ! Citește fiecare post de pe link și de pe a doua pagina viewtopic.php?f=27&t=4079 în afara de ultimele 3 posturi (ultimul fiind chiar acesta) și vei concluziona că toate au legătură cu prezentarea cuibului - toate replicile au decurs în mod firesc din prezentarea cuibului: s-a ridicat o problemă, ai cerut lămuriri în ceea ce privește consangvinizarea, ți s-a răspuns și așa mai departe lucrurile au decurs până la forma actuală. E adevărat că până acum trebuia să cunoști mare parte din chestiunile acestea, dar după cum bine știi nimeni nu se naște învățat și nu e o rușine să înveți de la cei mai buni ca tine.

Nu e vina mea că nu faci față unei discuții care se desfășoară firesc, în termeni normali. Însă nu mi se pare în regulă ca aflându-te în dezavantaj din cauza unor limitări peste care nu poți trece și a unor idei preconcepute să apelezi la injurii și la solicitări de mutare a posturilor(ontopic!) care te pun în dificultate pe motiv că ”nu au treabă cu prezentarea cuibului”.
Cel mai simplu e să abandonezi, recunoscându-ți neputința - soluția clasică.

Posturile au treabă cu prezentarea cuibului pt că provin din încercările de lămurire a unor aspecte care privesc direct cuibul; DAR întradevăr mi s-ar părea total lipsit de sens ca acestea să rămână la un simplu topic de Vânzare/Cumpărare care în scurt timp va fi dat uitării. Importanța dezbaterii pe temele care au fost propuse e mult prea mare ca să se piardă printre alte zeci de anunțuri de vânzare. Iată deci care este motivul real, de bun simț pe care trebuia să-l invoci dacă vroiai să fii corect. E o chestiune de principiu până la urmă, dincolo de scopul topicului - acela de vânzare.

Ca să-ți dau timp să reevaluezi fiecare replică de la începutul topicului și până la final, convingându-te astfel singur că au legătură cu prezentarea cuibului, aceste discuții vor fi relocate într-o secțiune care să corespundă importanței lor în cel mult 12 ore, din motivul amintit de mine un aliniat mai sus.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Oliviu Secara wrote:Salut ! Aline, mi se pare mie sau vrei să-l scoți la înghețată pe dl. Osinceanu :lol: :mrgreen:

Lăsând gluma la o parte, mă întreb cum de nu înțelegi fără să-ți explice careva, deși am făcut-o deja telefonic dar și în scris, că un text redactat este mult mai avantajos în transmiterea unui mesaj anume, deci în lămurirea unor aspecte.
Recent am făcut pe forum câteva trimiteri (vezi a 2-a replica pe topic) viewtopic.php?f=11&t=4088&start=40

Conversația ”face to face” cum îți place să-i spui, sau o convobire telefonică legată de asemenea chestiunui este negreșit egală cu o frecție la piciorul de lemn. Nu produce nici un efect, ba chiar mai rău, încurcă lucrurile de cele mai multe ori.

Greutatea unei fraze de 2 rânduri nu o poți egala cu zile întregi de lamentări și pălăvrăgeală ”face to face”.

Dacă ești suficient de abil, știi ce ai de făcut. ;)


Mai știi vorba vechilor latini : ”Verba volant, scripta manent” și ca să rămânem în ton - translated, it means "spoken words fly away, written words remain". Spoken words might easily be forgotten, but written documents can always be conclusive in public matters. A related meaning is that if two people want to establish a formal agreement about something, it is better to put it in writing, rather than just having an oral agreement.

Să nu te simți agresat, ești prietenul meu; de aia îți zic, ca să nu rămână lumea cu impresia că ești slab și că eviți o dezbatere de bun simț.



Buna Seara,

Ce incearca Mrs Oliviu Secara sa sublinieze este faptul ca suntem pe un Forum public, un forum unde acum este momentul sa va sustineti punctul Dvs de crescator. Daca evitati aceste conflicte va lasa prea mult loc de indoiala, prea multe semne de intrebare. Acum este momentul sa aratati tuturor celor ce se indoiesc de calitatea puilor sau genealogoia parintilor, ca se inseala!

Stie toata lumea beneficiile unui pedigree online, un pedigree accesibil tuturor, si prin aceste insistente ceste evident ca, colegii de forum vor doar sa auda argumentele pentru care credeti dumneavoastra ca nu este relevant sa fie facut public. E posibil sa aveti puncte de vedere bine cimentate si relevante, puncte emise de unii, dar, desi eu nu va cunosc personal, nu as avea incredere sa cumpar un pui de la dvs fara sa vad pedigreeul inainte. Desi aveti caini foarte frumosi, iar puii sunt minunati, trebuie mai multa transparenta in inmultirea mioriticului.

Sper sa nu intelegeti gresit insistentle colegilor de forum, dar acesta este un subiect foarte important si de mare interes pentru viitorii proprietari si de ce nu crecatori de mioritic. Din pacate discutiile s-au aprins tocmai ca efect secundar dupa ce ati postat anuntul, dar nu trebuie sa va simtiti descurajat. Profitati de ocazie si intoarceti discutia in favoarea dvs.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Alin Pana wrote:Oliviu, te am rugat sa muti toate replicile care nu au treaba cu prezentarea cuibului in alta parte!
Ori esti corect ori daca nu ramai tu singur cu Osiceanu si gata!

Domnule Alin,

Desi cateva commenturi sunt foarte taioase pentru dumneavoastra, sunt vitale pentru mioritic si de mare interes pentru viitori proprietari.

Aceste replici au legatura cu fiecare cuib, al fiecarui crescator. Dupa cum se zicea in commenturile mai vechi, majoritatea raselor au o baza de pedigree-uri online, accesibile oricui. Acest lucru da dovada doar de un mare profesionalism, arata vasta experienta si increderea crescatorului ca a facut cele mai bune monte. Cred cu tarie ca orice crescator trebuie sa dea dovada de transparenta si profesionalism iar la mioritic este ceva obligatoriu la cate incrucisari, consangvinizarii si falsuri s-au facut. S-a ajuns atat de departe incat nici crescatorii nu mai stiu ce caine din ce parinti reali provine.

Eu va scriu Dvs si celorlalti ca un posibil client, deoarece nu detin nici un mioritic. Iar eu ca si client vreau sa vad ca se da dovada de transparenta, maturitate. Vreau sa fiu 100% sigur pe ce dau banii, vreau sa am o certitudine si o siguranta a calitatii produsilor.
Atat pentru mine, cat si pentru alti clienti nu este suficient sa fim chemati sa vedem cainii pe viu. Este si acesta un pas semnificativ, dar inainte fiecare o sa faca un studiu de piata, o sa caute sa gaseasca detalii despre activitatea dvs ca si crescator, de rezultatele obtinute de produsii dvs, ca sa vedem la ce putem sa ne asteptam de la viitoarea achizitie.
Fiecare crescator pasionat are datoria morala sa ofere toata informatiile relevante si in acelasi timp sa isi sustina deciziile facute in materie de monte, incrucisari sau consangvinizari.

Cred ca este total gresit sa ziceti ca parasiti forumul doar pentru ca domnul Osiceanu sau Secara au avut alte puncte de vedere.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

raul wrote:" Iar eu ca si client vreau sa vad ca se da dovada de transparenta, maturitate. Vreau sa fiu 100% sigur pe ce dau banii, vreau sa am o certitudine si o siguranta a calitatii produsilor.
Atat pentru mine, cat si pentru alti clienti nu este suficient sa fim chemati sa vedem cainii pe viu. Este si acesta un pas semnificativ, dar inainte fiecare o sa faca un studiu de piata, o sa caute sa gaseasca detalii despre activitatea dvs ca si crescator, de rezultatele obtinute de produsii dvs, ca sa vedem la ce putem sa ne asteptam de la viitoarea achizitie.
Fiecare crescator pasionat are datoria morala sa ofere toata informatiile relevante si in acelasi timp sa isi sustina deciziile facute in materie de monte, incrucisari sau consangvinizari."
Dumneata iti dai seama ca pui in balanta crescatorii, mai buni ori mai rai, cu Osiceanu?!?! Cum sa pui pe cineva in balanta cu Osiceanu?! Cati ani mai vrei sa scrie tampenii ca sa va dati seama ca is tampenii si minciuni? Vrei siguranta?! Cumpara de la Osiceanu si o sa ai un tablou de sigurante... si toate fuzibile.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nelu Albiter wrote:
raul wrote:" Iar eu ca si client vreau sa vad ca se da dovada de transparenta, maturitate. Vreau sa fiu 100% sigur pe ce dau banii, vreau sa am o certitudine si o siguranta a calitatii produsilor.
Atat pentru mine, cat si pentru alti clienti nu este suficient sa fim chemati sa vedem cainii pe viu. Este si acesta un pas semnificativ, dar inainte fiecare o sa faca un studiu de piata, o sa caute sa gaseasca detalii despre activitatea dvs ca si crescator, de rezultatele obtinute de produsii dvs, ca sa vedem la ce putem sa ne asteptam de la viitoarea achizitie.
Fiecare crescator pasionat are datoria morala sa ofere toata informatiile relevante si in acelasi timp sa isi sustina deciziile facute in materie de monte, incrucisari sau consangvinizari."
Dumneata iti dai seama ca pui in balanta crescatorii, mai buni ori mai rai, cu Osiceanu?!?! Cum sa pui pe cineva in balanta cu Osiceanu?! Cati ani mai vrei sa scrie tampenii ca sa va dati seama ca is tampenii si minciuni? Vrei siguranta?! Cumpara de la Osiceanu si o sa ai un tablou de sigurante... si toate fuzibile.
D-le Nelu nici o treabă nu are dl. Osiceanu cu subiectul discuției. Nu faceți diversiuni, tema discuției este clară.
Hai de data aceasta să vedem pădurea de copaci.

Părerea mea e să-l mai lăsați-l pe dl. Osiceanu în plata Domnului, nu-l aduceți în discuție mereu. Nu e el soarele de pe cer; din câte am observat majoritatea replicilor pe care le-ați scris pe forum au venit ca reacție la replicile d.lui Cezar... ceea ce mi se pare anormal din partea unui crescător care ar putea veni cu soluții, propuneri, cu experiență, cu chestiuni de substanță legate de ciobănescul mioritic. Poate că am fi putut evita multe din dezastrele care se produc la rasă chiar în acest moment(vezi Sibiu 21.06.2014) etc. dacă ați fi reușit să ”educați” câțiva novici prin ideile constructive, semnificative pe care le-ați fi putut emana. Dacă vreți să vă implicați, aveți posibilitatea acestui lucru pe toate mediile online - câteodată forța propriului exemplu nu este de ajuns. Mai ales că în zilele noastre ignoranța e mare.

Ne-am plictisit de șicanele acestea între domniile voastre pe toate topicurile - vă recomand amândurora ca pe viitor să aveți în vedere subiectele care se discută pe fiecare topic; dacă aveți dispute personale și doriți să vă contraziceți doar de dragul contrazicerii puteți să o faceți în ”Ringul de BOX” sau folosind mesageria privată viewforum.php?f=89 - această categorie nu prezintă interes pt. vizitatori !

Nimeni, chiar nimeni nu a făcut comparație între crescători luându-l ca reper pe Osiceanu. Nici nu ai avea cum și nici nu ai avea de ce.
Și ca să o spunem pe aia dreaptă dl. Cezar se preocupă de rasă de mai bine de 30 de ani, implicându-se în diverse moduri. Apoi și dacă stai pe margine, nefăcând nimic și scuipi semințe timp de 30 de ani tot ești mai ”arbitru internațional” decât mulți cu diplomă !

Omul a avut coaie încât să încerce să facă ceva semnificativ; că i-a reușit sau nu asta e partea a doua. Nici nu mă mir că în mare măsură NU a reușit având în vedere ce specimene populează acest sector. Cu ”țăranii” (în sensul rău al cuvântului) nici măcar nu poți discuta chinologie că automat îi lezezi, dar apoi să faci CHINOLOGIE... Că au fost bune sau nu lucrurile pe care le-a încercat, asta o va decide istoria. Aaaa, el va rămân în istorie spre deosebire de alții. Și că tot am ajuns la istorie vă rog să comparați standardul mioriticului cnccr cu standardul FCI 349 peste 1.5 ani. Sper să mai existe mici diferențe.

P.S.: Sorine,te rog nu denatura. Ai un obicei cam prost.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Vreau sa va intreb atat... de ce naiba trebuie s ava uita ti in gura unui nebun, care este singur? de ce credeti ca el are dreptate?
De ce oare nu are mai multe persoane care sa ii impartaseasca ideea ?
Nu mi se pare corect ca un om care traieste din istorie sa vina sa si bata joc de munca noastra a celorlalti care ne bagam banii si timpul in aceasta frumoasa pasiune?
Eu nu zic ca trebuie sa fie banat, dar chiar toti crescatorii suntem prosti iar el este cel care detine adevarul suprem ... nu e normal asa!
Hai sa privim putin realitatea... sa vb pe caini produsi de el si nu de cainii care ii ia de la o persoana si ii vinde la alta isi opreste o parte din bani si apoi mai are pretentia sa primeasca 1-2 pui din monte sau de la primele fatari?
Vi se pare corect asta ? Vi se pare normal ca un astfel de om sa arunce cu noroi in noi ?
El neavand nici un caine in curte .


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Alin Pana wrote:Vreau sa va intreb atat... de ce naiba trebuie s ava uita ti in gura unui nebun, care este singur? de ce credeti ca el are dreptate?
De ce oare nu are mai multe persoane care sa ii impartaseasca ideea ?
Nu mi se pare corect ca un om care traieste din istorie sa vina sa si bata joc de munca noastra a celorlalti care ne bagam banii si timpul in aceasta frumoasa pasiune?
Eu nu zic ca trebuie sa fie banat, dar chiar toti crescatorii suntem prosti iar el este cel care detine adevarul suprem ... nu e normal asa!
Hai sa privim putin realitatea... sa vb pe caini produsi de el si nu de cainii care ii ia de la o persoana si ii vinde la alta isi opreste o parte din bani si apoi mai are pretentia sa primeasca 1-2 pui din monte sau de la primele fatari?
Vi se pare corect asta ? Vi se pare normal ca un astfel de om sa arunce cu noroi in noi ?
El neavand nici un caine in curte .

Domnule Alin,

Buna ziua :)

Nu ne uitam in gura unui nebun, ci pur si simplu pana la probe contare luam totul de bun. Domnul Osiceanu a ridicat problema consangvinizarilor gresite, a documentelor false si a cainilor inexistenti. Daca eu, ca un om fara mioritic vad treaba destul de importanta si serioasa, asa ar trebui sa fie tratata si de catre crescatorii de mioritic, oamenii care au dedicat ani si fonduri nelimitate in cresterea, dezvoltarea si promovarea lor.

Eu sincer visez la ziua cand o sa vina cineva sa-l contrazica pe Domnul Osiceanu cu dovezi palpabile si veridice, sa vedem toti ca totul a fost doar o greseala sau rea intentie...dar pana in ziua aceea toate probleme ridicate de Domnul Osiceanu trebuie luate si tratate ca urgente.

Sincer, nu il cunosc pe Domnul Osiceanu personal, dar daca este atacat in continuu pe langa subiect tind sa-i dau dreptate in anumite privinte. Daca il atacam verbal, nu dovedeste ca tot ce face sau a facut este din rea vointa. Desi eu nu am resursele sau cunostintele necesare pentru a ataca dovezile aduse de dansul, cred cu tarie si sper ca este cineva care poate sa aduca dovezi reale si relevante.

Sunt convins ca postarea mea o sa deranjeze cateva persoane, dar deoarece ma intereseaza viitorul mioriticului sunt pregatit sa incasez cateva.

Domnule Osiceanu, va rog sa continuati aceste atacuri sustinute de dovezile existente, deoarece sunt subiecte extrem de importante care obligatoriu trebuie analizate, dezbatute si solutionate.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Nelu Albiter wrote:
raul wrote:" Iar eu ca si client vreau sa vad ca se da dovada de transparenta, maturitate. Vreau sa fiu 100% sigur pe ce dau banii, vreau sa am o certitudine si o siguranta a calitatii produsilor.
Atat pentru mine, cat si pentru alti clienti nu este suficient sa fim chemati sa vedem cainii pe viu. Este si acesta un pas semnificativ, dar inainte fiecare o sa faca un studiu de piata, o sa caute sa gaseasca detalii despre activitatea dvs ca si crescator, de rezultatele obtinute de produsii dvs, ca sa vedem la ce putem sa ne asteptam de la viitoarea achizitie.
Fiecare crescator pasionat are datoria morala sa ofere toata informatiile relevante si in acelasi timp sa isi sustina deciziile facute in materie de monte, incrucisari sau consangvinizari."
Dumneata iti dai seama ca pui in balanta crescatorii, mai buni ori mai rai, cu Osiceanu?!?! Cum sa pui pe cineva in balanta cu Osiceanu?! Cati ani mai vrei sa scrie tampenii ca sa va dati seama ca is tampenii si minciuni? Vrei siguranta?! Cumpara de la Osiceanu si o sa ai un tablou de sigurante... si toate fuzibile.

Domnu Nelu,

Postul meu nu avea nici o legatura cu Domnul Osiceanu. Orice om care este interesat de dezvoltarea promovarea si calitatea mioriticului este indreptatit sa isi sustina punctele de vedere. Bune rele cum or fi, cat timp sunt in favoarea mioriticului, trebuie exprimate.
Vrem sa scrie tampenii pana cand o sa apara cineva sa ne arate ca is tampenii. Ca si orice om sceptic, vreau dovezi palpabile, relevante si la subiect. Desi este foarte grav ce zice domnul Osiceanu, pana nu dovedeste cineva ca acuzele aduse sunt din rea intentie, trebuie sa le acordam importanta maxima.

Sincer nu stiu ce caini a avut, are sau a produs domnul Osiceanul, dar nu este relevant la topicul acesta. Dumneavoastra crescatorii de mioritic trebuie sa dovediti "prostiile" spuse de domnul Osiceanu si nicidecum sa il atacati pe el ca si persoana.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alin Pana wrote:Vreau sa va intreb atat... de ce naiba trebuie s ava uita ti in gura unui nebun, care este singur? de ce credeti ca el are dreptate?
De ce oare nu are mai multe persoane care sa ii impartaseasca ideea ?
Nu mi se pare corect ca un om care traieste din istorie sa vina sa si bata joc de munca noastra a celorlalti care ne bagam banii si timpul in aceasta frumoasa pasiune?
Eu nu zic ca trebuie sa fie banat, dar chiar toti crescatorii suntem prosti iar el este cel care detine adevarul suprem ... nu e normal asa!
Hai sa privim putin realitatea... sa vb pe caini produsi de el si nu de cainii care ii ia de la o persoana si ii vinde la alta isi opreste o parte din bani si apoi mai are pretentia sa primeasca 1-2 pui din monte sau de la primele fatari?
Vi se pare corect asta ? Vi se pare normal ca un astfel de om sa arunce cu noroi in noi ?
El neavand nici un caine in curte .
Poi normal că ajungi singur când nu găsești colaboratori de calibru - pur și simplu nu ai cu cine să faci echipă decât cu tot felul de pitici meschini cu interese pe termen scurt care abandonează barca la cel mai mic val. Românului nu-i arde de câini, reguli, grooming când el nu are siguranța zilei de mâine. Nu poți discuta concepte cu el, idei, foarte rar ai cu cine ! Dacă are ocazia să o facă va încălca regula, își va încălca și cuvântul și va lua bănuțul ! Nu intru în alte detalii. O parte din răspuns îl ai în replica mea anterioară.

Nici un om nu are dreptate 100%. Nu există adevărul absolut ! Asta nu înseamnă în schimb că tot ce spune este minciună, iar scopul lui în viață este să mintă ! Deci nu vă hazardați în afirmații de genul acesta. Să cunoști anumite detalii la care mulți din domeniu NU au acces și să faci niște afirmații pe care să le poți susține cu dovezi sau să ai o altă viziune asupra unui lucru, sincer mine nu mi se par nici neadevăruri nici că se aruncă cu noroi ...

De cele mai multe ori adevărul doare, produce suferință și nu vrem să-l știm în esență. Ne mulțumim să ne creăm lumea noastră în care totul este perfect, fără să ne punem întrebări, ne iubim, ne îmbrățișăm, ne pupăm, excludem pe toată lumea care are altă opinie( eventual îl trimitem la colț și îi spunem că aruncă cu noroi și că nu ascultăm minciunile lui, noi preferăm altele, ”adevăratele”, minciunile gogonate acceptate în unanimitate) și continuăm cursul firesc în care fiecare merge pe drumul lui exersându-și pasiunea fără să-și deschidă orizonturile. Aline, statistic vorbind, dacă e să ne uităm în istorie toți cei care au fost stigmatizați de gloatele de așa ziși ”pricepuți” au avut în mare măsură dreptate. De cele mai multe ori ăia mulți fac cele mai proaste alegeri și iau tot felul de decizii aberante. Îți fac o trimitere la Galileo Galilei, care a murit pe rug pt. ceea ce a demonstrat, sau la Biblie, sau la alții și alții.

Hai să luăm un exemplu concret. În cazul acesta propun să luăm ca și exemplu sistemul de justiție european și să-l comparăm cu sistemul de justiție american. Ne vom referi strict la cine decide a cui este dreptatea.
În sistemul european decide doar Judecătorul. În sistemul american decide Judecătorul asistat de jurați(oameni aleși ca și jurați în diferite cazuri după anumite criterii - nu oricine poate fi jurat) - jurații aștia reprezintă gloata, norodul, ăia mulți și au și ei un cuvânt de spus, dar tot Judecătorul este cel care ia decizia ! Bun, știm cu toții că cei mai buni în minciună și crearea de imagine sunt americanii. Acesta este modul lor în care fac părtașă opinia publică la decizia pe care o ia tot un singur om, Judecătorul. Dar se crează impresia că gloata, prostimea, aia mulți de care tot pomenești a decis. Și așa împacă și capra și varza și se crează impresia de democrație, vezi sloganul minoritatea se supune majorității etc. De fapt Aline întotdeauna elitele iau deciziile și stabilesc pașii de urmat pt. atingerea unui anumit scop.
Lucrul acesta mi se pare absolut normal.


Concluzia este simplă, cu cât te evită mai mulți, cu cât ai mai puțină carismă, cu cât ești mai blamat de popor, cu cât ești mai antipatic gloatei, cu atât ai șansa să ai dreptate, atât în acțiunile cât și în afirmațiile pe care le faci, dar doar dacă ai pe ce te baza, dacă ai rezultate și un sistem de valori bine pus la punct. Practic cu cât strigă mai mulți că ești prost cu atât crește riscul ca aceia să se înșele mai rău. Dar dacă îți spun elitele că ești prost și au argumente și dovezi în acest sens atunci chiar așa e. Elitele au capacitatea să te facă să înțelegi oricât ai fi de prost că întradevăr ești prost. Asta este de fapt diferența.

Eiii vezi tu, nu e suficient să fii într-un club să ai 2-3 câini și câteva cuiburi ca să poți fi considerat elită și nici mare specialist. Acesta nu e un criteriu de bază ca să poți dobândi această calitate, ai nevoie de niște însușiri mai deosebite. În primul rând trebuie să ai ceva minte și să știi cum să abordezi lucrurile și să nu lași loc de interpretări.
Ia ca exemplu arbitrii; ei deși n-au crescut în viața lor un ciobănesc, nu lasă loc de interpretări, vin și dau verdicte după o atentă analiză, lămuresc exact expozantul despre ce este vorba în propoziție, felicitând și încurajând munca a diverși proprietari, crescători și asigurându-i că lucrurile merg în direcția bună. Așa da ! Eu zic că fac o treabă excelentă și pe ei îi putem numi elite. Ei sunt cei care niciodată nu vor mânji rasa cu noroi. Nu ?

Alin să știi că îmi place cum ai pus problema în replica ta anterioară. Se vede o deschidere la dialog pe care eu eram convins de mult că o ai. Ai pus niște întrebări foarte bune, al căror răspuns îl așteptăm cu toții.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Oliviu,
Sincer cred ca exagerezi foarte mult comparand un aviator ratat cu Galileo , hai sa fim seriosi ... ce adevaruri absolute a spus el ?
Galileo a spus un adevar absolut....si tu ai zis ca Aviatorul nu spune adevarul mereu si ca le infloreste... atunci ... tie iti place sa vorbesti cu oameni care infloresc lucrurile ?
Mie personal nu mi palce sa am de a face cu oameni care mint si vorbesc prostii...
pe bune , o freaca de cand il stiu eu cu A-nuc si ca martin de runc nu e defapt de runc, si el, osiceanu, stie povestea adevarata dar ca un om mic nu vrea sa inteleaga unele chestii. Sa fim seriosi, cu asemenea oameni vrei tu sa ai de a face ?
De ce nu vine Osiceanu sa zica de pui ca au urechile mici sau mari sau ca de ce au negru pe ei etc!
Eu toti oamenii care am auzit vb de Osiceanu, nu am auzit vb de bine...asta e omul extraordinar pe care il vrei alaturi de tine???
Faptul ca e aviator nu cred ca ii ofera un avantaj sa trebuiasca sa te inchini la el ca la o statuie , ca asta faci !
Avantajul lui sau dezavantajul este ca el vede populatia de mioritic din avion.
NU e asa cum se vede din avion...
Cand vorbim de mioritic ... hai sa fim cu picioarele pe pamant... si sa il analizam de la nivelul solului.
Hai sa incheiem discutia aici.
E o pierdere de timp pt toti sa discutam despre un om care nu are nici o realizare pe nici un plan ....


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Pana ma uimesc prostiile pe care le debitati aici!
De unde scrieti asa ceva? Dvstra daca nu ma insel aveti cainele la tara si nu in Bucuresti si aveti tupeul sa scrieti ca nu am eu nici un caine in curte? Va reamintesc ca am numai eu vreo 5 proprietati din care 3 au curti - una chiar de doar doua mii de metri patrati si toate in Bucuresti iar pe doua din ele sunt cazati cativa mioritici pe care i-am si prezentat - Stefania de Romania si mai nou puiul lui Stefan de Romania si Roua de Romania. Pe una din proprietati mi-au otravit o femela anul trecut ca tot veni vorba de ce nu prea arat unde imi tin cainii. Oricum am un "palmares" de nedorit la acest capitol Ursu omorat cu socuri electrice, casa incendiata, Ursu mic cum era alintat otravit, femela aceea otravita,etc

Dvstra cand scrieti imbecilitati de genul ca iau caini de la cineva si imi iau adaos chiar aveti vreo proba ca sa sustineti asa ceva? Si in eventualitatea asta iau eu din banii crescatorului cumva? Nu este o forma de invidie la dvstra cand scrieti asa prostii? Stiu ca sunteti suparat ca nu vi se vand cainii produsi si mai ales ca s-au desteptat cumparatorii care cer sa vada pedigreele, cainii, sa nu aibe date false,etc dar cu magarii din acestea ati distrus o piata a rasei pe care eu am format-o pentru toti crescatorii si detinatorii la concurenta cu celelalte rase.

Dvstra stiti cumva unde isi tin cainii - majoritatea lor mai exact - marii crescatori din ACHR pe nume Sorin Dragomir, Augustin Ionescu,etc pentru ca in nici un caz in curtea lor nu se regasesc sutele de caini declarati si inregistrati la ACHR dea lungul timpului ca apartinand sau fiind produsi in canisele lor!
Si dvstra vreti ca eu mic cum spuneti ca sunt, sa accept o furaciune pe fata ca cea a mentorului dvtsra Mustea? Pana o fi si pigmeu in cazul asta ? Nu de alta dar pana acum nu am vazut nici o realizare dea lui in vreun plan profesional sau extraprofesional, nu am citit nimic scris de el, nu am vazut nici un concurs organizat de el, nu am vazut un articol publicat de el macar ca de vreo revista facuat de el nici atat, samd.

Dle Pana sunteti un pigmeu amarat la nivelul solului si din avion nu va vede nimeni nici cu telescopul macar vreo realizare a dvstra dar manjiti cu noroi conform tehnicii romanesco-achriste!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Pana ati sustinut ca sunt un aviator ratat si ca nu am ralizat nimic in viata asa ca eu mi-am postat aici cv-ul profesional si chinologic ( mai pe scurt) si va invit si pe dvstra sa vi-l publicati ca apoi sa poata fi ambele comparate de catre ceilalti cititori si sa decida ei care ce si cum.
Ce ziceti aveti ceva de aratat sau doar dati din gura ca o tata roma si atat!
Curriculum Vitae
NUME: Osiceanu Dan Cezar

ADRESA: Bucuresti,str.Popa Tatu,nr.66,sector 1
Mail :cezarosiceanu@yahoo.com Telefon: 0744319130

DATA / LOCUL NASTERII : Bucuresti, 01.04.1964

POZITIA ACTUALA : Pilot Comandant ATR 42/72 - 500 TAROM si F/O pe Airbus 310 ( adica am dubla calificare pe doua tipuri de avion unul de 22 de tone si 70 de pasageri si altul de 164 tone si 270 de pasageri. In Tarom doar doi piloti au aceasta dubla calificare pe aceste tipuri de aeronave. )
Pozitia 18 din peste 200 ca vechime neintrerupta in companie dintre pilotii Companiei Tarom.

ISTORICUL CARIEREI:
2014 - F/O ARBUS 310
2006 - 2014 Pilot Comandant LH/RH ATR 42/72 - 500 TAROM
1999 - 2006 F/O ATR 42-500 TAROM
1995 - 1999 F/O BAC 1-11 TAROM
1993 - 1995 F/O AN-24 TAROM
1988 - 1993 Pilot Comandant AN-2
1985 - 1988 F/O AN-2 la Intreprinderea de Aviatie Utilitara Bucuresti
1982 - 1985 IAR 823 si AN-2 in Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu
1980 – 1982 ZLIN 526, ZLIN 726, IS 28 M elev al Aeroclubului Clinceni si al Liceului de Aviatie Bucuresti ( adica zbor de la 16 ani iar anul acesta implinesc doar 34 de ani de activitate in aviatia romana )

ALTE ACTIVITATI
1999 - 2005 si 2009 – lider de sindicat in sectiunea sindicala a detasamentului ATR. Am organizat singur toata campania de presa a pilotilor in greva din 2005, am gasit si indicat in scris toate falsurile si ilegalitatile facute de conducerile sindicale in detrimentul pilotilor Tarom,etc
1999-2003 membru al Clubului Roman de Presa
2000 Vicepresedinte al Autoritatatii Canine Romane in cadrul Ministerului Agriculturii

ABILITATI: Engleza - nivel 5 international atestat de catre Autoritatea Aeronautica Cvila Romana AACR
Franceza – mediu,
Chineza - mediu ( am studiat 7 ani in scoala generala si am fost singurul elev din Romania care a dat teza la aceasta limba. Nu am fost trimis in China pentru continuarea studiilor liceale ca urmare a faptului ca in dosarul meu scria ca bunicul a fost ilegalist la Grivita Rosie in echipa lui Lucretiu Patrascanu, ca fratele lui a fost legionar de "rit vechi" in echipa profesorului Jumanca, ca strabunicul meu a fost maresalul Averescu eroul de la Marasesti, Marasti si Oituz si ca fratele tatalui meu a murit la Cotul Donului dupa ce desi ranit grav si lasat la vatra a cerut reinrolarea in armata romana ca sa perticipe la luptele date pentru eliberarea Basarabiei)

Computer – Windows, Office, mediu
EDUCATIE:

1982-1985 Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu Bobocu Buzau
1978-1982 Liceul de Aviatie specialitatea mecanic motoare de avion, Bucuresti
1969-1978 Scoala Generala 128 clasa cu predare in limba chineza, Bucuresti


CURSURI

2009 Curs de instructori de zbor , Academia de Aviatie - Bucuresti
1992 Curs de politie sanitar veterinara, Inspectoratul Sanitar Veterinar de Stat - Bucuresti
1995 Curs de arbitru chinolog national UACHIR
1996 Curs de arbitru chinolog international Facultatea de Medicina Veterinara - Bucuresti

EVENIMENTE SPECIALE:

1. 2009 – Am adus cu succes a avionul la sol dupa impactul cu o barza in cursa Otopeni-Iasi. In urma acestui incident, avand aprobarea dlui Director de Zbor din acea perioada,Dobrovolschi Emil, am decis sa execut zborul cu aeronava avariata catre Otopeni pentru a putea fi reparata mai rapid si in conditii tehnice cat mai bune dorind ca interesele Companiei Tarom sa fie cat mai putin afectate de acest incident nefericit.
2. 2006 - 2010 – Am executat zboruril si aterizari in conditii de siguranta cu defectiuni tehnice la trenul de aterizare ( tren blocat in pozitia escamotat, cauciuc spart ca urmare a blocarii sistemului de franare,etc ) sau la motoare si sistemele de navigatie ( am fost lovit de un fulger si am zburat ( 30 minute) si aterizat in furtuna folosind doar standby instruments la Munchen,am avut 0,2 g in zona Otopeni in timpul apropierii initiale in conditii de furtuna severa,etc,etc.)

SPRIJINUL DIRECT ADUS COMPANIEI TAROM

1. In anul 1995 in prezenta reprezentantului juridic al Companiei, dl Mircea Stangu, am obtinut, pe baza dovezilor aduse de mine, anularea tuturor acuzatiilor aduse echipajului avionului BAC 1-11 al Companiei Tarom de catre membrii comisiei de cercetare a accidentului produs la aterizarea pe aeroportul Arlanda.Respectiva comisie dorea sa scoata ca vinovat echipajul Tarom si nu greseala controlorului de trafic local.
Cu aceasta ocazie am scris articolele de presa impreuna cu redactorii ziarelor respective pentru a putea fi corect transmisa opiniei publice situatia si cauza reala a accidentului respectiv.
2. In anul 1994 am organizat si condus o echipa a televiziunii PROTV care a realizat gratuit o emisiune dedicata in intregime Companiei Tarom in legatura cu zborul pe rutele deservite de avioanele ANTONOV AN-24. Precizez ca in acea perioada exista un competitor puternic pe piata locala in persoana Companiei DacAir si ca o serie de evenimente de zbor petrecute cu avioane ale Companiei Tarom creasera o imagine nefavorabila acesteia in mass media si in opinia publica interna.
3. In urma accidentului de la Balotesti cu aeronava Companiei Tarom au aparut in presa diverse stiri complet defavorabile si neadevarate care puneau compania, angajatii si personalul decedat in situatii nefavorabile si total false. Impreuna cu dl cdt Tanasoiu Sorel am reusit sa gasesc modalitatile optime de eliminare a acestor pseudo stiri si am gasit in afara companiei modalitati directe de ajutorare a copiilor si familiilor membrilor echipajului decedat, in anumite limite manageriate de catre conducerea de atunci a sindicatului SPNT.
4. In anul 1998 am realizat o emisiune la aceeasi televiziune PROTV in care am prezentat si activitatea mea ca pilot al Companiei Tarom facand publicitate directa si gratuita acestei companii prin imagine, text si comentarii.
5. In 23 decembrie 2007 impreuna cu echipajul condus de mine si avand acordul expres al Pilotului Sef din acea perioada, dl Rusnac Iulian, am realizat, executand in interesul Companiei Tarom, recordul de duty time al unui pilot al acesteia, zburand in aceeasi zi tronsoanele LRCL – EDDM - LRSB – EDDM – LRCL – LROP ( Cluj-Munchen-Sibiu-Munchen-Cluj-Otopeni). Cu aceasta ocazie am adus Companiei Tarom o economie greu de calculat si astazi tinand cont ca media de pasageri per tronson a fost de 44 si ca in proportie de 75% erau pasageri de tranzit transatlantic ce ar fi trebuit rerutati pe cheltuiala Companiei Tarom. (Am decolat de la Cluj la ora 09.00 LT si am aterizat la Otopeni la 01.30 LT ziua urmatoare!)
6. Am acceptat inca din anul 2004, la solicitarea expresa si scrisa din partea Companiei Tarom, depasirea timpilor de zbor reglementati, pentru a contribui in mod direct la redresarea financiara a companiei. Mai mult decat atat am identificat si aratat dlui Cdt Adj al Det. ATR Ghergan A, modalitati de evitare a depasirii acestor timpi cu respectarea prevederilor legale si interne concomitent cu sustinerea eforturilor Companiei.
7. Am sprijinit financiar direct si personal Compania Tarom prin: nesolicitarea platii retroactive a diurnelor de deplasare neacordate pentru perioada 2004 – 2007, acceptarea folosirii aceleiasi uniforme timp de sapte ani consecutivi desi compania era obligata sa acorde aceasta tinuta de protectie odata la doi ani, etc.
8. Am realizat economii de combustibil extrem de importante la fiecare zbor si se pare ca si aici detin recordul pentru o economie de 500 kg de petrol pe tronsonul LRSB – EDDM efectuat cu avionul ATR 72 – 500 si respectiv 990 de kg pe cursa LROP-LRCL-LOWW si retur cu avionul ATR 42-500. Toate aceste economii sunt specificate in mod clar pe fiecare FIC la cursele efectuate de mine si sunt in cuantum de 13 tone in 25 de curse efectuate in perioada ultimelor sase luni
9. Am identificat si propus rute de operare si mijloace de economisire si reducere a cheltuielilor Companiei Tarom direct conducerii acestei companii din acea perioada: dna Director General Brutaru Ruxandra si dnul Director de Zbor Dobrovolschi Emil.
10. Am colaborat direct in cadrul programelor diferitelor posturi de televiziune si radio nationale si a presei scrise din Romania in cadrul eforturilor de explicare a fenomenelor periculoase zborului cauzate de catre explozia vulcanica din Islanda, a accidentelor de aviatie de la Smolensk si Tuzla, a legii pensiilor pentru personalul aeronavigant din Romanie,etc ocazii cu care am facut o buna imagine Companiei Tarom

Hobby-uri:
1. ACTIVITATI CHINOLOGICE

  • 1990 – am fost ales presedinte al Clubului de ciobanesti romanesti si caucazieni din cadrul Asociatiei Chinologice a Municipiului Bucuresti – ACHMB, membra a Uniunii Asociatiilor Chinologice Independente din Romania - UACHIR
    1991 – am inregistrat oficial la UACHIR Canisa de Romania ca si canisa de caini ciobanesti romanesti mioritici. Astazi Canisa de Romania este cea mai mare canisa de lume de ciobanesti mioritici avand peste 500 de produsi sau caini apartinandu-i.

    1992 – am conceput, realizat si condus cea mai mare campanie de presa din istoria mass mediei din Romania avand un subiect necomercial si de interes national: campania de omologare internationala a ciobanestilor romanesti mioritic si carpatin. In cadrul acestei campanii am produs si realizat emisiuni radio – tv, am scris si acordat peste 1000 de interviuri in intreaga mass medie interna si internationala, am organizat conferinte de presa si spectacole si concursuri chinologice,etc

    1993 – am conceput si pus in practica un program pilot denumit Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti, program cu cuprindere nationala si internationala pentru identificarea si inregistrarea detinatorilor, crescatorilor si a cainilor ciobanesti romanesti din intreaga tara. Acest program avea rolul de a introduce rasele de caini ciobanesti romanesti in circuitul chinologic organizat prin refacerea si inregistrarea genealogiilor acestor caini, eliberarea de pedigree, inregsitrarile de afixe de crescator, dirijarea montelor, inregistrarea puilor,etc. In acest moment Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti are inregistrate peste opt mii de exemplare de caini ciobanesti romanesti si se pregateste sa devina prima baza de date despre caini de rasa publica din lume

    1994 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Chisinau un ciobanesc romanesc mioritic la un concurs international

    1995 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Charleroi in Belgia un ciobanesc romanesc mioritic in cadrul Euro Dog Show – campionatul European organizat de catre Federatia Chinologica Internationala FCI

    – am realizat si prezentat primul film documentar despre ciobanescul romanesc mioritic in cadrul televiziunii RTL la Bruxelles, film difuzat in intreaga retea interna si internationala a acestei televiziuni.
    - am participat in calitate de invitat special impreuna cu cainele meu ciobanesc romanesc URSU – imagnea si etalonul acestei rase – la Bruxelles la manifestarile dedicate Zilei Nationale a Romaniei, actiune organizata in cadrul Primariei Bruxelles impreuna cu Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei, Ministerul Apararii,etc
    1995 – am avut primul interviu scris si publicat in toate ziarele de limba franceza din Belgia despre ciobanescul romanesc mioritic

    - am avut prima emisiune dedicata animalelor de companie realizata de mine la Radio Total in Bucuresti
    1996 - am conceput si pus in aplicare Experimentul Azuga, un program de repopulare a Vaii Prahovei cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin. Daca la momentul demararii programului in Azuga nu era nici un caine ciobanesc romanesc autentic si inregistrat chinologic ca atare in circa 5 ani in zona erau inregistrati si participau la expozitiile chinologice organizate in zona peste 120 de exemplare.

    - am demarat impreuna cu alti chinologi campania de unificare a celor doua asociatii chinologice nationale si a chinologiei in general pentru a putea accelera procesul de omologare internationala a celor doua rase.
    - am obtinut calificarea de candidat de arbitru chinolog si respectiv de arbitru chinolog pentru rasele mioritic si carpatin la UACHIR si ACHR - ulterior unificarii acestor doua asociatii

    1997 - am pus bazele primului club national canin inregistrat juridic si fiscal destinat acestor rase nationale : CLUBUL NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR si am fost ales presedinte al acestuia din 13 decembrie 1997 si pana in prezent.

    1998 – am conceput, condus si realizat primul Campionat National al Cainilor Ciobanesti Romanesti din istoria miscarii chinologice nationale a carui prima etapa s-a desfasurat in Bucuresti

    - impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti condusa de academicianul profesor doctor Ioan Miclaus, compusa printre altii de catre profesorul dr. Andrei Tanase - sef al Catedrei de Chirurgie, profesorul dr. Alin Bartoiu - sef al catedrei de Reproductie Animala, etc am organizat si realizat masurarea a peste 400 de exemplare de caini ciobanesti romanesti provenind din intreaga tara si prezenti la acest eveniment

    - impreuna cu aceeasi echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti am realizat a doua restandardizare a raselor de mioritic si carpatin din istoria acestor rase si am inregistrat la Ministerul Agriculturii aceste standarde. Prima standardizare a fost facuta la Iasi de catre membrii Facultatii de Medicina Veterinara din Iasi si ai Ministerului Agriculturii in anul 1985 dar desi a fost publicat in Monitorul Oficial decizia ministrului agriculturii de inregistrare a acestor standarde dintr-o eroare textul lor nu a fost depus spre inregistrare odata cu cererea aferenta pierzandu-se astfel, cu efecte catastrofale pentru aceste rase, singurul document oficial legat de standardele lor pana in anul 1998.

    - impreuna cu ziarul Ziua, Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, si Primaria Municipiului Bucuresti l-am adus la Bucuresti la Finala primului Campionat National pe seful Comisiei de Standarde al Federatiei Chinologice Internationale FCI , dr. Jean Maurice Paschoud – cel care respinsese prima documentatie trimisa acestei comisii din motive de incompetenta, greseli nepermise si amatorism. Impreuna cu acesta am intocmit si verificat intreaga documentatie necesara omologarii acestor rase.

    - am realizat si lansat cu aceasta ocazie a finalei primului campionat national prima revista din lume dedicata ciobanestilor romanesti, revista MOLDA MAGAZIN numarul 1:Tiraj 10.000 de exemplare, format A3, full color.
    - am introdus in Romania pentru prima oara cupele profesioniste acordate castigatorilor in locul paharelor de bere, a vazelor de sticla si a panglicilor folosite pana atunci.

    - in urma acestor realizari mi-a fost incendiata casa de catre autori necunoscuti in ziua plecarii sefului Comisiei FCI, , dr. Jean Maurice Paschoud, cu scopul vadit de a se distruge documentele existente la arhiva si documentatia intocmita, ( Incendiul a fost prezentat si la televiziunile nationale, casa nu avea asigurare,eu lipseam de acasa,etc )
    1999 – am realizat impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti program pilot de cursuri de instruire, pregatire si autorizare a unor candidati de arbitrii si arbitrii pentru rasele mioritic si carpatin.

    - am organizat al doilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2000 – am conceput si propus spre aprobare ministrului agriculturii din acea vreme planul Autoritatii Nationale Canine din Romania. Propunerea a fost aprobata de acesta dar dupa circa 4 luni a fost respinsa de Guvernul Romaniei din motive politice legate de alegerile ce urmau sa se desfasoare in acea perioada.

    - in baza calitatii de membru al acestei autoritati am organizat, condus si prezentat pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si mondiale o delegatie formata din proprietari si crescatori de ciobanesti romanesti mioritici, arbitri si jurnalisti ai TVR la Campionatul Mondial de la Milano
    - am realizat si lansat al doilea numar al revistei bilingve MOLDA MAGAZIN in acelasi format A3, tiraj de 10.000 de exemplare, full color. Acest numar a fost apreciat la WORLD DOG SHOW Milano 2000 ca fiind cel mai frumos produs de gen prezentat acolo.

    - am oferit in mod public tenorului Luciano Pavarotti prezent special la Bucuresti cu ocazia concertului prilejuit de eclipsa un pui de ciobanesc romanesc mioritic. In cadrul aceleiasi campanii de popularizare a rasei prin intermediul diverselor persoane si personalitati artistice,politice, militare,etc am oferit mioritici dnilor Emil Constantinescu Presedinte al Romaniei, Adrian Nastase prim ministru al Romaniei, Sorin Ducaru ambasador in SUA, Misu Negritoiu, Florin Calinescu, prof Virgil Magureanu, Horia Brenciu,etc Astazi exista trimisi de mine personal mioritici in SUA, Franta, Germania, Italia, Spania, Austria, Coreea de Sud, Serbia, Bulgaria, Rusia, Ungaria,etc
    - ca urmare acestor realizari la scurt timp de la intoarcerea de la Milano,cainele meu : mioriticul URSU portdrapelul rasei, a fost gasit mort in curtea casei mele iar din analiza cazului facuta de catre seful Catedrei de Anatomie si Patologie al Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti rezulta ca a fost omorat prin folosirea de socuri electrice
    - am organizat al treilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2001 – am conceput si realizat primul site despre aceste rase https://www.ciobanesti.ro

    - pe baza rezultatelor obtinute cu experimentul pilot lansat in 1993 am conceput, realizat si publicat prima baza de date din lume de tip Carte de Origine pentru ciobanestii romanesti in format electronic. In aceasta Carte de Origine se gasesc astazi inregistrate peste opt mii de exemplare, cu genealogiile aferente, fotografii, palmarese si alte observatii de strict interes chinologic

    2001-2005 – am realizat cate un campionat National si International pentru cainii ciobanesti romanesti in fiecare an, cu o medie de 7 expozitii anuale in Bucuresti si restul tarii si 160 de caini prezenti per expozitie

    2006 – am realizat si introdus pentru prima oara in Romania uniforme pentru arbitrii chinologi
    - am realizat un nou campionat International cu o 8 expozitii in tara si Bucuresti
    - am realizat o emisiune saptamanala destinata cainilor la Antena 1 impreuna cu Horia Brenciu

    2007 – am realizat si trimis in numele CLUBULUI NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR dosarul complet de omologare internationala a raselor mioritic si carpatin catre asociatia internationala UCI-AVDH. Acest dosar continea: dosarul tehnic, dosarul medical intocmit de o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti, dosarul foto, dosarul media, dosarul cu liniile de sange pe trei generatii cunoscute fara consangvinizare – 67 la mioritic si 19 la carpatin. La realizarea dosarului medical am colaborat direct cu sefii catedrelor de ginecologie-obstetrica si chirurgie la elaborarea celor trei lucrari stiintifice incluse in dosar.

    - reprezentantul UCI-AVDH a inmanat CNCCR in cadrul unei conferinte de presa tinute la Brasov scrisoarea de aprobare a inregistrarii si recunoasterii internationale a acelor doua rase de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin.
    - constatand ca termenul acordat de catre cealalta asociatie internationala,Federatia Chinologica Internationala - FCI, legat de depunerea dosarelor de omologare de catre Asociatia Chinologica Romana se apropia de expirare, ca riscul pierderii acestei omologari la respectiva asociatie era real mai ales ca: dosarul fusese deja respins odata in anul 1995, ca nu existau decat situatii haotice si total neprofesioniste in cadrul activitatilor legate de aceste rase in cadrul ACHR membra a FCI, ca toata documentatia trimisa de ACHR catre FCI pentru omologare era inscrisa pe doar patru pagini format A4 si atat, am luat masura trimiterii si catre FCI a intregii documentatii realizate de catre CNCCR. Numai asa FCI a putut incepe omologarea internationala a mioriticului in cadrul ei.

    - am realizat un nou campionat International cu 15 expozitii in tara si Bucuresti adevarat record in materie
    - am realizat primul calendar pentru promovarea ciobanestilor romanesti in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2008-2009 – am realizat doua campionate internationale cu o medie de 6 expozitii
    - am realizat al doilea calendar de popularizare al raselor nationale in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2010 pana in prezent: - am realizat anual campionatele internationale aferente fiecarui an competitional in parte
    - am avut aparitii si prezentari ale raselor nationale la diverse televiziuni
    - am creat un nou site al clubului cu peste 300 de fotografii si articole de presa https://clubulnationaldecainiciobanestir ... nphoto.ro/
    - am continuat colaborarea cu Facultatea de Medicina Veterinara la Congresul de Oftalmologie Veterinara de la Bucuresti 2013

    - am conceput, realizat si pus in circulatie noul model de pedigree
    - am colaborat direct la realizarea primelor emisiuni filatelice cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin ca rase omologate international de catre Romfilatelia in anul 2013

    - am inceput lucrul la "Monografia rasei ciobanesc romanesc mioritic" si respectiv la " "Monografia rasei ciobanesc romanesc carpatin" lucrari ce vor defini aceste doua rase in lumea chinologica mondiala
2. Sportul
Sunt practicant frecvent al urmatoarelor sporturi: inot,baschet,schi si hochei. Ocazional practic fotbal american, rugby, calarie, scrima, volei. Am fost legitimat ca jucator amator la baschet si scrima timp de 4 si respectiv 7 ani. Am facut parte din echipele liceului de aviatie la baschet, volei si handbal.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

N-am citit tot... Ai scris si de Averescu? Sa nu uiti...


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Da, ai scris. Ma temeam sa nu cumva sa uiti de Averescu si de limba chineza... :-))


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”